poniedziałek, Sierpień 10th, 2020

You are here: / Makita rt0700cx2j / Budownictwo kubaturowe

Budownictwo kubaturowe

Budownictwo kubaturowe
1 vote, 4.00 avg. rating (80% score)

Budownictwo kubaturowe i pomiary obiektów

Budownictwo kubaturowe polega na budowaniu obiektów przy jednoczesnym uwzględnieniu ich objętości. Tak zwana kubatura brutto budynku to nic innego jak jednostka jego pojemności. W skład jej obliczeń wchodzą nawet: przejścia, prześwity, krużganki, werandy, a także balkony oraz tarasy, czyli elementy znajdujące się na zewnątrz całej posiadłości. Nie wlicza się natomiast tylko niektórych segmentów, do których należą między innymi: ławy fundamentowe, rampy, gzymsy czy też kominy i attyki, umieszczone ponad płaszczyzną dachu. Z oczywistych względów pomiarów kubaturowych nie można zaliczyć do najprostszych. By poprawnie wymierzyć objętość danego obiektu, należy przestrzegać ścisłych zasad matematycznych.
Budownictwo kubaturowe to wykonawstwo różnego rodzaju nieruchomości, posiadłości prywatnych, jak i publicznych. Są to na przykład: szpitale, biura, hotele, szkoły, centra handlowe. Wszystkie obiekty wchodzą najczęściej w skład budownictwa miejskiego, obejmującego budynki mieszkalne i usługowe, wśród których prym wiodą projekty handlowe i biurowe.
Obiekty, takie jak wodociągi i kanalizacje to rezultaty działań budownictwa komunalnego. Sieci wodociągowe i kanalizacyjne określane są także jako obiekty liniowe. Budownictwo, zwane liniowym, w odróżnieniu od kubaturowego, dotyczy głównie tych obiektów, w których szczególny nacisk kładzie się na długość. Pracę nad tego typu projektami, oprócz przedsiębiorstw budowlanych, powinny również nadzorować firmy odpowiedzialne za konkretne instalacje.

Przeczytaj także inne nasze artykuły o architekturze:

YOU MIGHT ALSO LIKE